Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 1 "Чайка" відділу освіти міської ради м. Селидове


запомнить

 

Прості способи навчити дитину говорити

Дитина вчиться говорити вже з самого народження. Маленькі діти чують голоси тих, хто їх оточує, намагаються спілкуватися. До дворічного віку в малюка формується певний словниковий запас, і він починає висловлювати свої думки за допомогою слів.

Навчити дитину говорити – надзвичайно важливе завдання. Це впливає на подальший розвиток її мовленнєвих навичок. При цьому величезну роль відіграє якість її пасивного словникового запасу – те, скільки слів вона знає й розуміє. Здатність висловлювати думки за допомогою мови дана кожному від природи, і для її швидкого розвитку необхідно більше спілкуватися з малюком з перших днів його життя. Пропонуємо прості поради, дотримуючись яких, ви допоможете дитині засвоїти рідну мову набагато раніше.

Порада № 1. Завжди відгукуйтеся на плач дитини

Плач – це один зі способів, за допомогою якого дитина вчиться спілкування. У перший рік життя малюка це його основний спосіб комунікації. Коли ви відгукуєтеся на плач – дитина розуміє, що ви її чуєте, і сприймає світ як місце, де про неї подбають. Таким чином, вона відчуває себе в безпеці.

Порада № 2. Говоріть з дитиною якомога частіше

Розмова з немовлям може здатися дивною, але, як було сказано вище, через спілкування дорослих діти вчаться говорити. Крім того, звернення до дитини дає їй зрозуміти, що батьки її чують і розуміють. Якщо ви спілкуєтеся з малюком за допомогою звуків – у відповідь він буде робити те ж. Це найпростіший спосіб спілкування, а надалі ви можете навчити дитину більш складних способів комунікації.

Порада № 3. Створіть дитині обстановку, наповнену спілкуванням

Дитина вчиться сприймати мову раніше, ніж говорити. Іншими словами, якщо ваш малюк ще не вміє говорити, він уже сприймає розмови дорослих. Тому важливо створити вдома обстановку, наповнену спілкуванням. Так малюк раніше навчиться говорити. При цьому важливо не змушувати його вимовляти слова правильно.

Порада № 4. Підкріплюйте слова діями

Це один з кращих способів швидше навчити малюка говорити. Наприклад, коли малюк торкається до своєї ноги, скажіть «нога». Коли батько повернувся додому з роботи, можете сказати: «Тато вдома». Якщо дитина радіє, коли в кімнату заходить кіт, скажіть: «Прийшов кіт». Потрібно називати все, що відбувається в полі зору малюка.

Порада № 5. Говоріть про те, що робить дитина

Озвучуючи дії й те, що відбувається навколо, ви допомагаєте малюку розуміти вашу мову. Говоріть йому: «Ми йдемо купатися» перед купанням або «Час їсти», коли ви збираєтеся його погодувати. Коли ви змінюєте підгузки, скажіть: «Потрібно поміняти підгузки». Це допоможе швидше оволодіти навичками мови.

Порада № 6. Озвучуйте власні дії

Говоріть не тільки про те, що робить дитина, а й про свої дії. Розмови про себе допомагають дитині краще зрозуміти, що відбувається навколо неї. Звертаючись до малечі, описуйте свої дії, наприклад: «Зараз я буду укладати тебе спати» або «Зараз тебе погодує тато».

Порада № 7. Співайте дитині пісні й розповідайте казки

Казки й пісні важливі для розвитку мовних навичок тому, що в них повторюються фрази. Казки вчать дитину спілкування, і ви можете помітити, як вона видає звук автомобіля, що їде, коли хоче, щоб їй розповіли казку про машинки.

Порада № 8. Багато читайте

Книги з кольоровими ілюстраціями – прекрасний спосіб навчити малюка говорити. Ілюстрації не обов'язково повинні бути у вигляді картинок, дуже доречними будуть також кольорові фото. Вибирайте добре написані книги, з великою кількістю різноманітних фотографій. Починати читати дитині можна з будь-якого віку. Читаючи, ви швидко зрозумієте, які книги подобаються малюкові, а які – ні.

Порада № 9. Грайте в ігри зі словами

Дитині набагато приємніше вчитися говорити, коли ви граєте з нею в слова. Почніть зі слів: «Що це?», попросіть дитину називати предмети, кольори або числа. Щоб було цікавіше грати, почніть зі слів, які вона вже знає, а потім переходьте до нових слів. Зі старшими дітьми можна придумувати історії, ставлячи запитання: «Що буде далі?», а вони зможуть досхочу пофантазувати та продовжити історію.